Mézeskalácsház Családi Napközi és Játszóház Alapítvány

20 hetes kortól várjuk a gyermekeket családi napközinkbe Dunaharasztin

Mézeskalácsház Családi Napközi és Játszóház Alapítvány

 

 Szakmai Programja

 

 

 

Családi napközi neve: Mézeskalácsház Családi Napközi és Játszóház Alapítvány

 

Címe: 2330 Dunaharaszti Határ út 53.

 

Telephely: 2330 Dunaharaszti Határ út 53.

 

Telefon: 06 70 408 2623

 

E-mail: mezeskalacshaz.csana@gmail.com

 

Nyitvatartási idő: 7-17 óráig (igény szerint változhat)

 

Férőhelyek száma: 7 fő

 

Szakmai programot készítette: Mészáros Krisztina

 

Szakmai program érvényességi ideje: visszavonásig

 

Működtető neve: Mészáros Krisztina

 

Címe: 2330 Dunaharaszti Határ út 53.

 

Telefon: 06 70 408-2623

 

E-mail: mezikriszti@gmail.com    

 

Működtető és helyettese: Mészáros Krisztina, Mészáros Béláné

 

 

 

A családi napközi szakmai programját meghatározó jogszabályok:

 

- 259/2002. ( XII.18.) Korm. Rendelet, a gyermekjóléti és

 

gyermekvédelmi szolgáltatótevékenység engedélyezéséről, valamint a

 

gyermekjóléti és gyermekvédelmi vállalkozói engedélyről

 

 

 

- 1997. évi XXXI. Törvény, a gyermekek védelméről és a gyámügyi

 

igazgatásról

 

 

 

- 15/1998 (IV. 30.) NM rendelet, a személyes gondoskodást nyújtó

 

gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek

 

szakmai feladatairól és működésük feltételeiről

 

 

 

Minőségpolitikánk

 

A családi napközink alapelveit tekintve az érvényes jogszabályok és A családi napközi működésének követelményei című módszertani útmutatót vettük alapul.

 

Mézeskalácsház Családi Napközi és Játszóházként olyan családias légkörű, életvidám, gyermekközpontú családi napközit működtetnénk, amely 20 hetestől 14 éves korig nyújt napközbeni ellátást, mindennapos jelleggel. Maximum 7 gyermek egész napos ellátását vállaljuk, de lehetőség van napi és néhány órás gyermekfelügyeletre is.

 

A mindennapokba építve hangsúlyozzuk a játék és a mese fontosságát, valamint a tevékenységekhez kapcsolódó sikerélményekre alapuló nevelést. A lelki nevelés mellett a testi egészségre is nagy hangsúlyt fektetünk. Ezt nemcsak az egészséges táplálkozás, hanem a reggeli mozgásneveléssel is biztosítjuk.

 

Ügyelünk a gyermekek életkorainak megfelelő készségeinek, képességeinek kialakítására, fejlesztésére. Fontos a gyermekek egyéni képességeinek feltárása, s személyiségük fejlesztése. Gyermekek kreativitásához, önmegvalósításához a megfelelő tárgyi feltételeket biztosítjuk. Minden nap délelőtt, kreatív órán kibontakozhatnak a gyermekek.

 

Mivel két felnőtt vigyázz a gyermekekre, így több időt tudnak fordítani egy-egy gyermekre. S a családi napköziben koruknak és személyiségüknek megfelelően tudunk gondoskodunk a gyermekekről, lehetőség szerint rugalmasan alkalmazkodva a szülők kéréseihez.

 

 

 

 

 

Családi napközi küldetése, missziója

 

A családi napközinket azért szeretnénk megnyitni, mivel, mint az országban mindenhol, Dunaharasztin és a környező agglomerációban évek óta nem megoldott a bölcsődés és az óvodás korú gyermekek elhelyezése. Családi napközik eredetileg szülő helyettesítő funkciót töltenek be. De nálunk ez kiegészül a gyermekek fejlesztésével is. Célunk, hogy a szülő visszatérhessen a munkavállalás világába vagy egyéb elfoglaltságaikat zökkenőmentesen megoldhassák.  A nevelés elsődleges színtere a család. Így a szülő pótolhatatlan szerepet tölt be a gyermek nevelésében. A családi napközink partner ebben a folyamatban. Szolgáltatásunkkal így támogatjuk a munkavállalásra kényszerülő szülőt.

 

A gyermekek gondozását megfelelő körülmények között, megfelelő szakemberek és segítők végzik.

 

 

 

Napközi fő feladata e kisgyermekek (20 hetes kortól 14 éves korig) napközbeni ellátása, gondozása az életkori és egyéni fejlődési ütemük szem előtt tartásával.

 

 

 

Személyi és tárgyi feltételek:

 

A fő gondozási és nevelési feladatokat én, Mészáros Krisztina (főállású családi napközi vezető), édesanyám (családi napközi vezető helyettes), s egy 3 gyermekes gondozónő látja majd el. Én és a helyettesem a kötelezően előírt tanfolyami végzettséggel rendelkezünk. Jelenleg utolsó éves gyógypedagógus, szomatopedagógus hallgató vagyok. S szeretnék minden reggel tornával kezdeni, egy kis mozgásfejlesztéssel kiegészítve. Az udvari csoportos játékokat is főként mozgáskoordinációs fejlesztésekre alapozzuk.

 

A feladatot olyan kiegyensúlyozott, magabiztos, érett személyiségű személy végezheti, aki alkalmas arra, hogy a rábízott gyermek ellátását az elvárt színvonalon, felelősséggel végezze. Jellemző ránk a nyitottság, tiszteletben tartjuk a más nemzetiségű/etnikumú, vallású embert, fogyatékkal élő gyermeket, felnőttet. A családi napközi biztosítja dolgozóinak az egészséges és biztonságos munkavégzéshez szükséges törvényi előírásoknak megfelelő feltételeket, munkavállalói jogokat. Szívesen fogadjuk a véleményüket, s támogatja szakmai tudásának bővítését. A szakmai vezető a dolgozó munkáival kapcsolatban elismerést, megbecsülést nyújt. S természetesen emberi méltóságukat, s személyi jogaikat tiszteletben tartja.

 

 

 

Tárgyi feltételek:

 

Mézeskalácsház családi napközit Dunaharasztin saját kertes, 110 m2 alapterületű családi házban alakítottuk ki.  Napközi kialakításánál az elsődleges szempont a biztonság volt. A napközi áll egy szélfogóból, egy előtérből (fogas és polc a gyermekek holmijainak tárolására), egy játszószobában a nagyobb (1-14 éves korú gyermekek) gyermekek elmélyülten játszhatnak, egy alvó/játszószobából, a kisebb (20hetes-1 éves korig) csecsemők játszótere, egy elzárható konyhából, s egy fürdőből.

 

A belső berendezések a gyermekek méretének, szükségleteinek megfelelőek, könnyen tisztántarthatóak.

 

A levegőzést a füvesített, árnyékos udvaron történik, melyet a korosztályoknak megfelelő játékokkal láttunk el. A kert állandó gondozást igényel, mely mérgező növényeket nem tartalmaz.

 

Szélfogó: kerámia padló burkolat

 

Előtér/öltöző: kerámia padló burkolat, padok, fogasok, polcok, pelenkázó, pelenkakuka, információs tábla

 

Játszószoba: parketta burkolat, polc, játszószőnyeg, játékok, kisasztalok, kisszékek,

 

Alvó/játszószoba: parketta burkolat, kiságyak, szekrény, játékok

 

Konyha: csúszásmentes kerámia padlóburkolat, konyhai szekrények, gázsütő, hűtő, mikrohullámú sütő

 

Fürdőszoba: járólapos, csempézett, 1 db mosdó, 1db wc, wc szűkítő, pelenkázó, pelenkakuka, sarokkád, gyermekfellépő, bilik, fedeles szeméttároló, polcok a pipereeszközöknek, törölközők

 

 

 

A családi napköziben történő gondozás előnyei:

 

 - kis csoport létszám, mely lehetővé teszi az egyénre szabott foglalkozást

 

- a fertőzéses megbetegedések ritkábbak, mint a nagyobb létszámú gyermek közösségekben

 

- a különleges bánásmódot igénylő gyermek szükségletei jobban kielégíthetők

 

- a családi körülmények megkönnyítik a kisgyermek számára a szülőtől való elszakadást, előkészítik a későbbi nagyobb gyermek közösséghez való zökkenő mentesebb csatlakozást (pl. óvoda)

 

 

 

 

 

I. Családi napközi bemutatása

 

Mézeskalácsház Családi Napközi és Játszóház Alapítvány Dunaharasztin, régi és az új 51-es út mellett, Budapest XXIII. kerület közvetlen szomszédságában van. Így nagyon sok a kiköltözött, fiatal Budapestre járó dolgozó szülő. Az ő igényüknek a legmegfelelőbb a mi nyitvatartási időnk, azaz a 6 órai kezdés. Helyi busszal jól megközelíthető, közelben van a buszmegálló. A városban egy bölcsőde, több óvoda, és családi napközi is működik telt házzal. Tudomásom szerint a bölcsődében való elhelyezés a legnehezebb. A mi régiónkban, az ún. Rákóczi ligetben nincs ilyenféle szolgáltatás.

 

 

 

Családi napközink 7 gyermek -20 hetestől- 14 éves korig- gondozását, fejlesztését látja el, mindennapos jelleggel.

 

 Nagy hangsúlyt szeretnénk fektetni a gyógypedagógus szolgáltatásra, hiszen tanulmányaim során sokszor tapasztaltunk olyan eseteket, amit ha időben észrevesznek, akkor nem súlyosbodott volna az állapotuk. 

 

 

 

Működésünk célja, hogy a szülők gyermekük felügyeletét megoldva munkába állhassanak, vagy részt vehessen képzéseken, amely segítené a munkában való elhelyezkedésüket vagy egyéb elfoglaltságaikat zökkenőmentesen megoldhassák.

 

 

 

II. Kiemelt szakmai célok

 

Szolgáltatásaink közé tartozik a rendszeres étkeztetés, a különféle

 

foglalkozások, a szabadidő megtervezése, a szabad játék, a nyugodt pihenés

 

biztosítása, valamint mozgás a szabad levegőn.

 

Napi négyszeri élelmezést biztosítunk, melyen belül a reggeliről, a tízórairól és az uzsonnáról magunk fogunk gondoskodni helyben, a lakás konyhájában. Ügyelünk arra, hogy jó minőségű, tápláló és egészséges ételek kerüljenek a változatos étrendbe. A kisgyermekek fokozott ásványi anyag, vitamin, fehérje és energia szükséglete megkívánja a húsfélék, tejtermékek és zöldségfélék megfelelő arányát, mind mennyiségben, mind minőségben. Az ebédet közétkeztetés keretében fogjuk megoldani, de a későbbiekben, érvényes ÁNTSZ-engedélyek birtokában, a megfelelő konyhatechnológiai és higiénés szabályok betartásával házi kosztot szeretnénk nyújtani.

 

Odafigyelünk arra, hogy a gyermekek sok vitaminhoz és egészséges ételekhez jussanak. A konyhatechnológiai és higiénés utasításokat ismerjük és betartjuk.

 

 

 

Az önképzést fontosnak tartjuk, hogy eleget tudjunk tenni a változó, mindig

 

megújuló kihívásoknak. Szeptemberben induló óvodai dajka tanfolyamra jelentkezem. Folyamatosan figyelemmel kísérjük a szakirodalmat, jogszabályokat.

 

 

 

Kapcsolatban vagyunk más családi napközi vezetőkkel. Szeretnék kapcsolatot kialakítani közeli óvodákkal, és más szociális és pedagógiai szakterületekkel. Kapcsolatban vagyunk helyi gyermekorvossal is.

 

 

 

A családi napközi működéséhez nélkülözhetetlen követelmény az ön-kormányzatok szociális és gyermekvédelmi osztályával, valamint az ÁNTSZ munkatársaival való folyamatos kapcsolattartás.

 

                                  

 

Kapcsolattartás szülőkkel

 

 

Napi kapcsolat: A szülők napi kapcsolatban lesznek a családi napközi dolgozóival, reggel érkezéskor és délután távozáskor lehetőség lesz információ cserére.

 

 

Faliújság: Az öltözőben elhelyezett faliújságra kiteszünk praktikus információkat, melyek mindenkit érintenek.

 

 

Interneten, telefonon: akármikor a rendelkezésükre állunk telefonon

 

 

 

 

 

A szülők a szolgáltatást nyújtó vagy a szolgáltatással kapcsolatos problémákkal a családi napközi vezetőjéhez fordulhat szóbeli vagy írásbeli formában. Az írásban beadott panaszt a családi napközi vezető kivizsgálja, s tájékoztatást ad a panasz orvoslásának módjáról. A szülő a települési önkormányzat gyermekjóléti szolgálatához fordulhat, ha a szakmai vezető 15 napon belül nem küld értesítést a vizsgálat eredményéről, vagy ha az eredménnyel nem ért egyet. Így a faliújságra is kihelyezésre kerül a panasz esetén értesítendő gyermekjogi képviselő neve, elérhetősége, s jogorvoslati lehetőségei.

 

 

 

A szülők tehát problémájukkal a fenntartóhoz, gyermekjogi képviselőhöz, illetve gyámhivatalhoz fordulhatnak.

 

 

 

III. Gondozási-nevelési feladatainak megvalósulása

 

Nevelési elveinket, programunkat a gyermek életkorához, személyiségéhez igazítjuk. A gyermek természetes igénye a fizikai és érzelmi biztonság megteremtése.

 

Mézeskalácsház Családi Napköziben a gondozók nagy jelentőséget tulajdonítanak –főleg a csecsemők és kisgyermekek esetében- a gondozásnak.

 

 

 

Egészséges életmód kialakítása

 

Fontos feladat számunkra gyermekkorban, hiszen később meghatározó jelentőségű lesz. Erre törekszünk a táplálkozás és mozgás terén is. Igyekszünk minél több gyümölcsöt, zöldséget adni, valamint az ebéd rendelésénél is ügyelünk a változatos táplálkozásra. A mozgás a gyermek természetes, legalapvetőbb megnyilvánulás formája. Célunk a rendszeres mozgás, a mozgás megszerettetése. Fontosnak tartjuk a szabadtéri játékot, szép időben a szabadban való étkezést, foglalkozást. A tornát is próbáljuk összekötni zenés, játékos mozgásokkal.

 

 

 

Érzelmi és szociális fejlődés segítése

 

Az erkölcsi értékek kialakításában nagy hangsúlyt fektetünk a jó-rossz felismertetésére, az őszinteségre, az igazmondásra, a felelősségvállalásra, a gyengébbek védelmére és segítésére. Fontos, hogy a napközibe járó gyerekek megismerjék és gyakorolják a társas együttélés szabályait, mint például: egymásra figyelés, egymás segítése, együttérzés, egymáshoz való alkalmazkodás. A családi napköziben vegyes korosztály lesz együtt. Ez nagyon jó lehetőség a különböző viselkedésformák, ill. élethelyzetek megtapasztalására. A nagyok segíthetik a kicsiket, és a kicsik tanulhatnak a nagyoktól (persze ez fordítva is előfordulhat). Az együttjátszás élménye minden gyereknek sokat jelent, és a kis létszám miatt nem valószínű, hogy valaki kimaradna belőle.

 

 

 

 

 

Megismerési folyamatok fejlődésének segítése

 

Az erkölcsi értékek kialakításában nagy hangsúlyt fektetünk a jó-rossz felismertetésére, az őszinteségre, az igazmondásra, a felelősségvállalásra, a gyengébbek védelmére és segítésére. Fontos, hogy a napközibe járó gyerekek megismerjék és gyakorolják a társas együttélés szabályait, mint például: egymásra figyelés, egymás segítése, együttérzés, egymáshoz való alkalmazkodás. A családi napköziben vegyes korosztály lesz együtt. Ez nagyon jó lehetőség a különböző viselkedésformák, ill. élethelyzetek megtapasztalására. A nagyok segíthetik a kicsiket, és a kicsik tanulhatnak a nagyoktól (persze ez fordítva is előfordulhat). Az együttjátszás élménye minden gyereknek sokat jelent, és a kis létszám miatt nem valószínű, hogy valaki kimaradna belőle.

 

 

 

Szobatisztaságra nevelés

 

Odafigyelünk arra , hogy a pelenkázás, biliztetés, WC használat a gyermek fejlettségének, korának megfelelően történjen.  A pelenkás gyermekeket étkezés előtt, illetve szükség szerint tesszük tisztába, s a bilit, wc-t is így használjuk. A szobatisztaságra szoktatást a szülővel megbeszélve, együttműködve végezzük.

 

 

 

Mosakodás

 

Pelenkázás, bili, wc használat után minden alkalommal kezet mosunk a gyermekekkel. Ehhez mi biztosítjuk a vizet, szappant, s a jellel ellátott törölközőt. A szülők felelőssége, hogy hozzanak fésűt, fogat mosóknak fogkefét, melyeket a jellel ellátott fogmosópohárban könnyen elérhető helyre tegyünk.

 

 

 

Öltözködés

 

Mindig biztosítani kell meleg, megfelelő helyet és időt az öltözködésre. A kisebbeket mi öltöztetjük fel, őket is bevonva, segítségüket kérve. A nagyobbak maguktól öltöznek az öltözőpadnál. A gyakorláshoz sok idő kell, ezért nem szabad őket sürgetni. S gyakori dicsérettel lehet őket motiválni. A helyes öltözködés fejleszti a gyermek esztétikai érzékét, s manipulációs készségét (pl. gombolkozás).

 

 

 

Alvás, pihenés

 

Gyermekeknek életkoruk és szokásaik szerint van szükségük a pihenésre. Minden gyermeknek külön fekhelye van. Minden gyereknek külön jellel ellátott ágyneműje van. Az alváshoz nyugodt, meghitt környezet ajánlott. De halk zenével, mesével segíthetjük még az alvást.

 

 

 

Levegőzés

 

A gyerekek számára fontos, hogy minél több időt töltsenek a friss levegőn. Levegőzésre az egyik jó lehetőség a séta, kirándulás, vásárlás. A napközi területén kívüli tevékenységekhez kérjük a szülők írásbeli hozzájárulását.

 

 

 

Szolgáltatás igénybevételének menete:

 

Jelentkezés: A jelentkezés folyamatos, a felvétel a jelentkezések sorrendjében történik. Ha a gyermeket helyhiány miatt nem tudja a családi napköziben befogadni, a gyermek nevét és a szülők elérhetőségét a szülő egyetértésével ún. „várólistára” tesszük, hogy a legközelebbi férőhely felszabadulásával ezt figyelembe vegyük.

 

 

 

A család és a napközi kapcsolatának szélesítése és erősítése érdekében a napközi kapuja nyitva áll az érdeklődő szülők számára. Látogatáshoz időpont egyeztetése szükséges a nyugodt légkör biztosítása, a gyermekek napirendjéhez történő alkalmazkodás érdekében.

 

 

 

Beiratkozás: Tájékoztatjuk a szülőt a nyilvántartásokról (adatvédelem), a térítési díj számításáról (jövedelemnyilatkozat), mértékéről.

 

Felvételi adatlap, s az ellátási megállapodás (formanyomtatvány) kitöltése, mely tartalmazza a Családi Napközi és a Szülő, illetve a gyermek adatait. A szolgáltatás időtartamát, illetve felbontását, melyet 30 nappal előtte írásban kell jelezni a napközi vezetőnél. Módosítást illetően a hónap elején lehet jelezni.

 

 Beiratkozásnál a szülő napirend, házirend, s a megállapodásról másolt példányt kapnak.

 

 

 

Tájékoztatást kap az ellátás közben vezetett dokumentumokról. Ezek közül az egyik az Eseménynapló, melyben rögzítjük a nap folyamán történt fontos eseményeket. A másik a Működéssel kapcsolatos szülői, dolgozói vélemények, javaslatok gyűjtése. A harmadik a Fertőző megbetegedések nyilvántartása. S az utolsó Nyílvántartás az ellátási napokról. Illetve egy Ellenőrzési, látogatási naplót vezetünk.

 

 

 

Szülőnek joga van a tájékoztatáshoz, adatai védelméhez, illetve a nyilvántartásba, dokumentációba való betekintéshez. Tiszteletben tartjuk az adatai védelmét, s magánéletével kapcsolatos titokvédelmet. Természetesen biztosítanunk kell, hogy illetéktelen személyek a dokumentációhoz, nyilvántartáshoz ne férhessen hozzá.

 

 

 

 

 

Napirend megszervezése családi napköziben

 

Mézeskalácsház napközi úgy szervezi meg a napi tevékenységeket, hogy igazodjék a gyermek igényeihez, ami megteremti a biztonságot, a kiszámíthatóságot, s az önállósodást. Ugyanakkor rugalmas is vagyunk, hisz megadjuk a lehetőséget a változó igények, az alkalmai lehetőségek kihasználására. A gyerekek szeretik, ha az étkezés, az ebéd utáni pihenő, a mese és játék megközelíthetően azonos időben van minden nap.

 

A követhetőség érdekében egy minta napirendet készítünk, melyet az öltözőnél lévő információs tábláról tájékoztatja a szülőket a napközi rendjéről.

 

A napirend természetesen igazodik az évszakokhoz és az időjáráshoz is.

 

7.00-tól érkezés (igény szerint 8.00-tól)

 

8.00-9.00-ig kézmosás, reggelizés

 

9.00-9.45-ig kreatív óra

 

9.45-10.00-ig tízórai, öltözködés

 

10.00-11.30-ig levegőzés, szabad játék

 

11.30-12.00: készülődés az ebédhez (cipő levétele, kézmosás)

 

12.00-12.30: ebéd

 

12.30-12.45: készülődés a lefekvéshez

 

12.45-15.00: alvás

 

15.00-15.30: uzsonna

 

15.30-17.00: szabad játék, levegőzés, hazamenetel

 

 

 

Tavasszal és nyáron többet vagyunk a szabad levegőn, mint ősszel, télen. Nyáron lényegesen több a spontán játék (homokozás, medencézés).

 

Gyerekeknek fontos örömforrás az ünnepek, készülődés, ünnepvárás. Mesékkel, rajzokkal, zenével készülünk a Karácsonyra, Húsvétra, Születésnapokra, Anyák napjára. 

 

 

 

 

 

Ünnepek:

 

- Mikulás, Karácsony: készülődés az ünnepre, ünnepvárás, hangulatkeltés

 

- Anyák napja: gyermekek köszöntik anyukájukat apró ajándékkal, verssel

 

- Apák napja: apáknak is jár köszöntés

 

- Farsang: úgy gondoljuk, hogy a szülők is szívesen részt vesznek a gyerekekkel egy kis farsangi mulatságban

 

- Húsvét: tojásfestés, locsolkodás 

 

- Születésnapok: egyéni megemlékezés, apró ajándékok

 

-Halloween: tökfaragás, halloween-i dekoráció készítés

 

  

 

Egyéb szolgáltatásaink:

 

 

 

Gyermekfelügyelet:

 

Néhány órás szülői elfoglaltság idejére (bevásárlás, ügyintézés) eseti, vagy rendszeres megőrzési lehetőséget biztosítunk a gyerekeknek, ha szabad férőhellyel rendelkezünk nyitvatartási időnkben.

 

Gyerekzsúr (pl. születésnapi)

 

Napközinkben lehetőséget tudunk biztosítani gyermekzsúrok szervezésére, és lebonyolítására változatos, sokszínű programokkal.

 

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 2
Heti: 26
Havi: 166
Össz.: 76 587

Látogatottság növelés
Oldal: Nevelési programunk
Mézeskalácsház Családi Napközi és Játszóház Alapítvány - © 2008 - 2024 - mezeskalacshaziko.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »